
Lumbago jest bardzo ogólnym terminem, który określa dolegliwości bólowe bezpośrednio związane z przeciążeniem kręgosłupa. Przez wzgląd na nieprzewidywalność oraz nasilenie bólu, często ten stan określa się jako „postrzał”. Jak rozpoznać lumbago? Czym różni się ona od rwy kulszowej? Jak wygląda leczenie tej dolegliwości i jaką rolę odgrywa rehabilitacja?
Lumbago (postrzał) to ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa.
Natomiast dolegliwości związane z nerwem kulszowym są charakterystyczne pod kątem miejsca występowania: ból rozprzestrzeniający się od dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego i obejmujący całą kończynę dolną to rwa kulszowa.
Najczęstszą przyczyną lumbago są niegroźne, stosunkowo łagodne schorzenia. Dlatego zazwyczaj po zastosowaniu odpowiedniego leczenia ból ustępuje.
Wśród jego przyczyn wymienia się przede wszystkim:
*drobne urazy okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa;
*napięcie mięśni kręgosłupa;
*nieprawidłową postawę ciała;
*brak aktywności fizycznej;
*słaby gorset mięśniowy;
*przeciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa, wynikające np. z częstego schylania się, podnoszenia, dźwigania;
*długotrwałą nieprawidłową pozycję siedzącą;
*otyłość.
Postrzał, czyli ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, może być również powodowany przez dyskopatię, zwyrodnienie kręgosłupa, złamania, nowotwory. Dlatego, gdy ból jest silny i nie ustaje, najlepiej zgłosić się do lekarza i wykonać niezbędne badania. Długotrwały ból w dole pleców może prowadzić do rozwoju powikłań, dlatego szybka interwencja lekarska, jest niezwykle ważna.
Lumbago (postrzał): objawy
Lumbago towarzyszyć może wiele dolegliwości. Najczęściej jest to ból pleców przy chodzeniu, podczas schylania, dźwigania. Jest to ból nagły i ostry, stąd określenie ,,postrzał”.
Może występować sztywność mięśniowa dolnej części pleców, nocny ból pleców powodujący bezsenność, drętwienie kończyn.
Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa często wymusza zmianę pozycji ciała, by ,,uciec” przed dolegliwościami. Może powodować problemy z chodzeniem, siedzeniem, staniem, osłabia mięśnie i z czasem może prowadzić do ich zaniku.
Lumbago (postrzał): leczenie
Leczenie lumbago zależy od nasilenia objawów oraz przyczyny ich występowania. W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe.
Osoby dotknięte postrzałem powinny dużo odpoczywać, leżeć, relaksować się, odciążyć kręgosłup.
Gdy ból jest silny i utrudnia codzienne czynności, wskazane jest wdrożenie fizjoterapii i rehabilitacji. W leczeniu lumbago skuteczne są również metody takie jak: krioterapia (leczenie zimnem), laseroterapia, magnetoterapia oraz masaż klasyczny.
Ćwiczenia a lumbago
Wykonywanie ćwiczeń ukierunkowane jest na wzmocnienie siły mięśni w obrębie kręgosłupa oraz ich rozciągniecie i rozluźnienie. Przyczynia się to również do redukcji bólu i poprawy stabilizacji, co z kolei przekłada się na minimalizowanie ryzyka związanego z nawracającymi objawami.
Aktywność fizyczna powinna być indywidualnie dopasowana do możliwości pacjenta i regularnie stosowana w celach profilaktycznych. Najskuteczniejszymi metodami są ćwiczenia wykonywane w wodzie, spacery oraz ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga.