To niezwykła technika manualna, która opiera się na stymulacjach odpowiednich obszarów na skórze człowieka za pomocą narzędzi, które powodują pobudzenie wybranych ośrodków nerwowych. Dzięki temu układ mięśniowy czy więzadłowy odbiera odpowiednie informacje z mózgu, a to prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu.
Dla osiągnięcia zamierzonych efektów, w pinoterapii stosuje się specjalnie mosiężne narzędzia – piny i katy. Piny posiadają dwa typy zakończeń – spiczaste i płaskie. Katy natomiast swoim kształtem przypominają tępo zakończone noże.
Leczenie pinoterapią, czyli metodą narzędziową dedykowane jest pacjentom, którzy zmagają się z ograniczeniami zakresu ruchów w stawach, chorobami układu nerwowego, bólami głowy, migrenami, bólem kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego, neuropatią, stanami pourazowymi i pooperacyjnymi, zaburzeniami nerwicowymi, wadami postawy, zaburzeniami naczyniowo-ruchowymi, bólami mięśniowo-powięziowymi, bólami przeciążeniowymi, jest jedną z bardziej skutecznych metod w leczeniu blizn (np. po cesarskim cięciu) i schorzeń neurologicznych.