Jest metodą leczenia holistycznego skupiającą się na połączeniach pomiędzy układem mięśniowo – szkieletowym a narządami wewnętrznymi.
Wzajemne oddziaływania mięśniowo – szkieletowe bezpośrednio determinują położenie narządów w ciele, i odwrotnie, organy wewnętrzne mają silny wpływ na stan zdrowia kręgosłupa, miednicy, żeber, obręczy barkowej, mięśni i powięzi. Nieprawidłowa postawa, skolioza, operacja, zapalenia tkanek i narządów, niedożywienie lub stres emocjonalny mogą łatwo powodować dysfunkcję różnych narządów. W konsekwencji w podrażnionych narządach powstaje napięcie, które jest przenoszone na układ mięśniowo – szkieletowy.
Terapia wisceralna to w uproszczeniu leczniczy masaż brzucha. A nieco bardziej precyzyjnie – połączenie pozycji ułożeniowych, technik masażu i pracy manualnej wykonywanych na powłoce brzusznej.
Terapeuci posługujący się tą metodą lokalizują napięcia w jamie brzusznej (czasem również miednicy i klatce piersiowej), by ustalić, które narządy wewnętrzne są problematyczne i z czego to wynika.
Terapia wisceralna zalecana jest przy zaburzeniach przewodu pokarmowego, pomaga gdy odczuwamy takie dolegliwości jak refluks, wzdęcia, przewlekłe zaparcia, zgaga, nudności czy też napięcie w brzuchu spowodowane gazami. Za pomocą technik wisceralnych można wspomagać leczenie takich dolegliwości i schorzeń jak choroby układu oddechowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego/trzustki, zapalenia jelit, choroba wrzodowa żołądka/dwunastnicy, przewlekłe zaparcia, , kamienie pęcherzyka żółciowego, bolesne miesiączkowanie, bóle głowy, bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego oraz piersiowego kręgosłupa i wiele, wiele innych.